Petrokimya

Petrokimya, petrolden organik kimyasal ürünler elde etmede kullanılan sanayi yöntemlerini topluca belirten terimdir. Gelişen teknolojiye paralel olarak birçok sektörde işi kolaylaştıracak yeni meteryallerin kullanımı artmıştır. Metalik malzemelerin kullanımının çok kritik olmadığı alanlarda plastik ve türevi malzemeler kullanımı yaygınlaşmıştır. Plastik ve türevi hammaddelerin otomotiv, kimya, beyaz eşya, gıda, tekstil, oyuncak, ev eşyaları başta olmak üzere yaygın kullanım alanı vardır.

Grubumuz dış ticaret konusundaki tecrübesiyle Türkiye ve çevre ülkelerde müşterilerine Polivinil Klorür (PVC), Polipropilen (PP), Polistiren (PS) ve Polietilen (PE) grupları başta olmak üzere polimer tedariki konusunda hizmet vermektedir. İthalat, satış, teknik destek, nakliye ve finans ekiplerimiz ile müşterilerimize en iyi hizmeti vermeyi amaçlamaktayız.

Petrokimya Grupları

PS-POLİSTİREN

Stirenin polimerizasyonu sonucu elde edilen Polistiren (PS), çok çeşitli kullanım alanı bulunan bir termoplastik türüdür. Polistiren (PS) işleniş şekline göre Antişok (HIPS), Kristal (GPPS) ve Köpük (EPS) olarak sınıflandırılmaktadır. İşlenmesinin son derece kolay ve ekonomik olması nedeniyle Polistiren (PS), bir çok endüstri kolunda kağıt, ahşap ve metallerin yerine kullanılmaktadır. Film ve levha yapımı, kağıt ve kumaş kaplamaları, izolasyon levhaları, aydınlatma malzemeleri, buzdolabı-çamaşır makinesi aksamları, batarya kutuları, radyo ve televizyon kasaları, oyuncak ve ev eşyası yapımı gibi alanlarda yaygın şekilde kullanılmaktadır.

PP- POLİPROPİLEN

Polipropilen (PP) yaygın kullanım alanı olan plastiklerdendir. Otomotiv sanayinde kullanılan parçalardan tekstil ve yiyecek paketlemesine, alt yapı ve inşaat sektöründe kullanılan boru ve ek parçalarına kadar birçok alanda kullanımı olan termoplastik bir polimerdir. Monomer propilenin polimer hale getirilmesi ile elde edilen Polipropilen (PP) kimyasal solventlere (asit ve bazlar) karşı aşırı derecede dirençlidir.

PE – POLİETİLEN

Polietilen (PE) bir termoplastik olup ismini monomer haldeki etilenden alır. Plastik endüstrisinde genelde ismi kısaca PE olarak bilinir. Dış etkenler ve özellikle neme karşı direnci, esneklik ve üstün kimyasal mukavemeti genel özellikleri olarak sayılabilir. Kaplar, kutular, mutfak eşyaları, boru ve tüpler, oyuncaklar, kablo yalıtımı, paketleme ve ambalaj filmleri PE`nin yaygın kullanım alanlarıdır. Polietilen (PE), yoğunluk ve kimyasal özelliklerine göre HDPE, MDPE, LDPE ve LLDPE olarak sınıflandırılır.

PVC-POLİVİNİL KLÖRÜR

Polivinil klorür (PVC), vinil klorür monomerin (VCM) polimerizasyonu ile elde edilir. PVC ucuz olması ve teknik üstünlükleri nedeniyle yapı sektöründe (pencere profili, kapı, panjur, sulama ve pis su boruları, duvar, zemin ve çatı kaplama malzemeleri) demir, bakır, ahşap gibi geleneksel yapı ürünlerinin yerini almaktadır. Ek olarak elektrik kablo yalıtımı gibi kauçuğun yerine geçen birçok uygulamada kullanılmaktadır.